W 2018 roku Polska obchodzi 25 rocznicę przystąpienia do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz uznania jurysdykcji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Z tej okazji Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Instytut Nauk Politycznych i Instytutu Prawa, Administracji i Zarządzania wspólnie zorganizowały konferencję naukową na temat: Prawa Człowieka w Polsce - Perspektywa 25 Lat Ratyfikacji Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Inicjatywę wsparły również władze Okręgowej Rady Adwokackiej oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy.
Konferencja odbyła się w dniu 17 października 2018 roku w auli Biblioteki Głównej UKW. Podczas obrad podsumowano polskie członkostwo w systemie Rady Europy oraz rozpowszechnienie idei ochrony praw człowieka tak ważnej w każdym społeczeństwie. Prelegenci podejmowali zagadnienia związane z materialnoprawnymi i formalnoprawnymi aspektami skarg składanych do ETPC oraz kwestie odnoszące się do wykonalności wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Szczególnie istotnym zagadnieniem rozważanym na konferencji było orzecznictwo Trybunału w sprawach przeciwko Polsce. Intensywne dyskusje, prowadzone tak podczas sesji plenarnych jak i w kuluarach, świadczą o podniosłości podejmowanych zagadnień oraz o znaczeniu praw człowieka we współczesnym świecie.
W wydarzeniu wzięli udział również studenci kierunku Stosunki międzynarodowe, a relację z wydarzenie przeprowadziło Polskie Radio PiK.
Organizatorzy (dr Dagmara Jaroszewska-Choraś, dr Marcin Jastrzębski i dr Agnieszka Wedeł-Domaradzka) dziękują Dziekanowi Wydziału Administracji i Nauk Społecznych dr hab. Radosławowi Krajewskiemu prof. UKW, Dyrektorowi INP dr hab. Arturowi Laska oraz Dyrektorowi IHiSM dr hab. Markowi Zielińskiemu, prof. UKW, a także Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej mecenas Justynie Mazur i Dziekanowi Okręgowej Izby Radców Prawnych mecenas Michałowi Rościszewskiemu za życzliwość i wsparcie podczas organizacji tego przedsięwzięcia.
fot. A. Obiała