Wydział Historyczny

Wystawa „Kazimiera Iłłakowiczówna – kobieta, która opowiedziała światu o niepodległej Polsce”

Wystawa „Kazimiera Iłłakowiczówna – kobieta, która opowiedziała światu o niepodległej Polsce”
Wystawa „Kazimiera Iłłakowiczówna – kobieta, która opowiedziała światu o niepodległej Polsce”

Wystawa „Kazimiera Iłłakowiczówna – kobieta, która opowiedziała światu o niepodległej Polsce”

Dziekan Wydziału Historycznego UKW prof. Tomasz Kawski ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy: „Kazimiera Iłłakowiczówna – kobieta, która opowiedziała światu o niepodległej Polsce” 22 maja (czwartek), godz. 12:00 Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego (ul. Berwińskiego 4)

Wystawa poświęcona jest Kazimierze Iłłakowiczównie – wybitnej poetce, tłumaczce, urzędniczce państwowej, a zarazem kobiecie, której życie i twórczość niosły Polsce słowa – piękne, mądre i głęboko ludzkie. „Iłła”- emancypantka, bezwarunkowa patriotka. Poetka o przenikliwym spojrzeniu, sekretarka Marszałka Piłsudskiego, pracowniczka międzywojennego MSZ. To na jej rękach zmarł prezydent Gabriel Narutowicz.

Kazimiera Iłłakowiczówna (1892–1983) urodziła się w Wilnie. Po tragicznej śmierci matki wychowywała się u krewnych. Studiowała literaturę i języki obce w Krakowie, Oksfordzie, Szwajcarii i Niemczech. W czasie I wojny światowej pracowała jako sanitariuszka, a później jako sekretarka Józefa Piłsudskiego w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Debiutowała literacko w 1905 roku, a rozgłos przyniósł jej tom Ikarowe loty (1919). Jej poezja – nastrojowa, pełna duchowości, subtelna i zarazem silna – opowiada o ludzkich emocjach, tęsknocie i doświadczeniu samotności. Była także cenioną tłumaczką – przekładała literaturę z angielskiego, niemieckiego, francuskiego i węgierskiego. Po II wojnie światowej zamieszkała w Poznaniu, gdzie nadal pisała, choć z dala od życia literackiego PRL. Zmarła w 1983 roku. Spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

Wystawa planszowa przybliża najważniejsze momenty jej życia – od młodzieńczej pasji do literatury, przez działalność urzędniczą, aż po samotne, ale twórcze lata w Poznaniu.
O poetce opowie kuratorka ekspozycji, prof. dr hab. Iryna Matiash – stypendystka programu Polonista NAWA 2024 na WNH UMK. Wystawa powstała przy współpracy z profesorami UMK: dr hab. Marleną Jabłońską i dr. hab. Marcinem Wołkiem oraz Magdaleną Tyl – opiekunką Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny w Poznaniu. Oprawę graficzną przygotowali Izabela Krajewska i Dmytro Stretovych.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska, Prezydent miasta Torunia Paweł Gulewski oraz Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn.
Wystawa będzie można zobaczyć do 13 czerwca br. 

Operacje:
21-05-2025, 07:50
publikacja: Krzysztof Krawczyk
21-05-2025, 11:18
modyfikacja: Teresa Maresz